Pegasus yolcuları, Londra’dan Ercan’a olan uçuşlarda İstanbul’da uçaktan inerek, güvenlik kontrolünden geçmek zorunda kalıyordu.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’dan açıklama geldi.


Bakan Özersay sosyal medyada facebook hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, konuyla ilgili olarak bugün Pegasus yetkilileriyle görüştüğünü ve birkaç gün içerisinde bu konuda olumlu bir gelişme yaşanacağını belirtti.
KKTC Bakanı Kudret Özersay, “Artık en azından, Londra’dan Ercan’a olan uçuşlarda uçaktan indirme ve güvenlik kontrolünden geçirme işleminin yapılmayacağını buradan duyurmak istiyorum. Ve bu bağlamda da Türkiye Cumhuriyeti yetkilileri ile Pegasus yetkililerine özellikle teşekkür ediyorum.”dedi.


Bakan Özersay, İngiliz havacılık yetkililerinin Ercan’dan Londra’ya olan Pegasus uçuşlarında başlattıkları ikinci bir güvenlik kontrolü için İstanbul’da yolcuları uçaktan indirme uygulamasının ciddi bir sıkıntı olduğunu belirtti.
KKTC Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Pegasus’un Londra’dan Ercan’a olan uçuşlarında da aynı uygulamanın yapıldığını ve yolcuların bu konuda mağduriyet yaşadıklarını belirterek, bundan sonra Londra Ercan uçuşlarındaki bu uygulamanın yapılmayacağını ifade etti.
Özersay, “Şimdi sıra Ercan’dan Londra’ya olan uçuşlarda İngiliz hükümeti tarafından talep edilen bu anlamsız uygulamayı kaldırmak için atacağımız adımlara geldi. Onun için de Londra’ya yaptığım son ziyarette oradaki vatandaşlarımıza verdiğimiz sözün gereği olarak elimizden geleni yapacağız.” ifadelerini kullandı.

 

AVRUPA GAZETESİ HABERİ