Kuzey Londra’da Grand Palace’da düzenlenen ve toplumun her kesiminden geniş bir katılımın olduğu toplantıda, 3 saate yakın konuşan ve 13 başlıkta projeyi anlatan Özersay, askerlikten Ercan’a direkt uçuşa, yurt dışındaki genç nüfusu adaya çekmekten, taşınmaz mallar, araba, mobilyaya muafiyete kadar çeşitli konularda geniş bilgi verdi.
KKTC Londra Temsilcisi Büyükelçi Zehra Başaran, bir önceki temsilci ve Eylül ayında yeniden Londra’da aynı göreve gelecek olan Büyükelçi Oya Tuncalı, Bakanlıktan Tanıtma Dairesi Müdürü Fatma Demirel, müsteşar Güneş Onar, özel kalem müdürü Sonat Altuğ ile toplantıya katılan Başbakan yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Özersay, “ Yıllardır sürekli olarak azaldık, yok oluyoruz dendi. Ancak bir türlü yurt dışına, dünyaya bakamadılar. Bu toplumun önemli bölümünün yurt dışında yaşadığını göremediler. Hükümetimiz sizi görüyor, duymaya, anlamaya açıktır. Hükümetimiz adına bunu vurgulamaya geldim. “ diye söze başladı.
Londra’ya daha önce Kıbrıs müzakereleri için birkaç kez geldiğini, hem Kuzey, hem Güney Londra’da soydaşlarıyla biraraya geldiğini hatırlatan Özersay, “ Hükümeti temsilen buradayım. Sizi önemsiyoruz, onun için aranızdayım. Hükümetimizi oluştururken yurt dışındaki vatandaşlarımızı öne çıkaracak politikayı uygulayacağız. Sizin bir güç olduğunuzu görerek göreve geldik. Son ziyaretimde zaman zaman yurt dışında yaşayan soydaşlarımız için söylenen hariçten gazel okuyorlar denildiğine üzüldüm. Herkesin farklı nedenlerle buraya geldiğimiz uzun süre yurt dışında yaşadığım için biliyorum. “ diye devam etti.
Toplantıya geniş ilgi gösterildi. Katılımcılar arasında, İngiliz Dışişlerinde 24 yıl çalışan emekli büyükelçi Alper Mehmet, KKTC’nin Londra’daki ilk temsilcisi Necati Sağer ve eşi Gülten Sağer, İngiltere Kıbrıs Türk Dernekleri Konseyi Başkanı Leyla Kemal, Türk Toplumu Futbol Federasyonu Başkanı Serdar Sarı, As Başkanı Osman Ercan, Veteranlar Ligi Sekreteri Kemal Soyer, Atatürk Okulları Başkanı Türker Çakıcı, Oakthorpe Türk Okulu Başkanı Ülkü Demirel, As Başkanı Yunus Kemal, Kıbrıs Türk toplum Merkezi Başkanı Niyazi Enver, Kıbrıs Türk Cemiyeti Başkanı Emir Osman, İngiltere Türk Kadınları Yardım Derneği Başkanı Ayşe İbrahim, Limasollular Derneği Başkanı Arefe Retvan, Londra YArdım Melekleri Başkanı Nurten Mehmet, Yağmuralan Derneği Başkanı Esat Mustafa, Ambargolular Lobi Grubu Başkanı Fahri Zihni, Sosyolog Semra Eren Nijhar, Eğitim Danışmanı Ertanç Hidayet de vardı.