Değerli Vatandaşlarım, Sevgili Kardeşlerim,

1 Eylül 2018 tarihi itibarıyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Londra Temsilcisi Büyükelçi olarak görevime başlamış bulunuyorum. Bu görev şahsım adına heyecan verici ve büyük bir onurdur.

Öncelikle 1998-2001 yılları arasında ülkemizin ilk Bayan Başkonsolosu olarak görev yaptığım Londra’da, 2012-2016 yılları arasında KKTC Londra Temsilcisi Büyükelçi olarak görev yaptım. Tekrar bu göreve atanarak sizlerle bir arada bulunmaktan duyduğum memnuniyeti özellikle belirtmek istiyorum. Bu çerçevede siz değerli vatandaşlarımıza Temsilciliğimizin hizmet için burada olduğunu ve kapılarımızın her zaman sonuna kadar açık olduğunu hatırlatmakta yarar görüyorum.

Temsilciliğimiz güçlü, tarihsel ilişkilerimiz olan ve çok sayıda vatandaşımızın yaşadığı Birleşik Krallık ile ilişkilerin geliştirilmesine yönelik çalışmalarını yürütürken, bu ülkede yaşayan vatandaşlarımıza konsolosluk hizmeti sunmakta ve ülkemize ilişkin bilgi taleplerini karşılamaktadır. Gerek Dışişleri Bakanlığı, gerekse Parlamento ile olan ilişkilerimizi daha ileriye götürebilmek için tüm mesai arkadaşlarımızla birlikte görevimizin önem ve sorumluluğunun bilinciyle çalışmalarımızı titiz bir şekilde devam ettireceğiz.

1950’li yıllardan itibaren Birleşik Krallık’ta yaşayan vatandaşlarımızın iş insanı, doktor, sanatçı, mali müşavir, avukat, siyasetçi gibi birçok mesleklerde gerçekleştirdikleri bireysel başarıları bizleri gururlandırmaktadır. Bireysel başarıların, topumsal başarılara dönüşebilmesi için değerli vatandaşlarımızın aralarındaki dayanışmayı daha da güçlendirmesinin gerekli olduğunu biliyoruz. Sivil Toplum Örgütlerimizin ve Okullarımızın etkinliklerine çok önem veriyoruz. Bu amaçla Temsilciliğimiz de siz değerli vatandaşlarımızın katkı ve katılımları ile ülkemizi tanıtıcı ekonomik, kültürel ve sanatsal etkinlikler düzenlemeyi hedeflemektedir. Bu etkinlikler ülkemizin Birleşik Krallık’taki görünürlüğünü artıracağı gibi, Kıbrıs Türk Toplumu arasındaki etkileşim, diyalog ve işbirliğini daha da güçlendirecektir. Hükümet olarak yurt dışında yaşayan Kıbrıslı Türklere yönelik yürütülmekte olan ve 19 Temmuz 2018 de lansmanı Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Sayın Kudret Özersay tarafından Londra’da yapılan proje kapsamında da çalışmalarımız artarak devam edecektir. Bilindiği üzere yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın ülkemiz ile olan bağlarını güçlendirmek amacını taşıyan proje ayrıca KKTC’ne yerleşme niyeti olan vatandaşlarımıza da yasal düzenlemeler ve bürokratik kolaylıklar ile yardımcı olma konularında çalışma yapmaktadır.
Hepinize en içten sevgi ve saygılarımı sunarım.

OYA TUNCALI
Büyükelçi
KKTC Londra Temsilcisi