Londra’da Türk dili ve kültürü eğitimi veren ilk ve en köklü okullardan Ali Rıza Değirmencioğlu Türk Okulu’nun arşivinin tamamı, 18 Eylül’de meydana gelen yangında kül olduğu bildirildi.

ALİ Rıza Değirmencioğlu Türk Okulu Başkanı Sevtap Kemal, noel tatili dolayısıyla düzenlenen yıl sonu etkinliğinde yaptığı konuşmada, okulun arşivinin White Hart Lane’de çıkan yangında yok olduğunu, okul kirası, öğretmenlerin maaşları ve diğer giderlerden dolayı ciddi şekilde yardıma ihtiyaçları olduğunu dile getirdi.

Okulun kuruluşundan bu yana tutulan kayıtların ve arşivlerinin, eğitim verdikleri St. Thomas School’da yer verilmemesi nedeniyle kiralık bir depoda saklandığını anlatan Kemal, White Hart Lane üzerinde çıkan ve bölgedeki birçok deponun yok olduğu 18 Eylül’deki yangında, okulun arşivinin de tamamen yandığını kaydetti. Okulun geçmişe dönük hiçbir malzemesinin kurtarılamadığını bildiren Sevtap Kemal, yardımseverlerden okula destek vermelerini istedi.

YARDIM ÇAĞRISINDA BULUNDU
KKTC Londra Temsilcisi Büyükelçi Zehra Başaran da okulun arşivlerinin yanmasından dolayı üzüntülerini belirterek, Türk okuluna yardım yapılması çağrısında bulundu. Başaran, “Yardım yapabilecek vatandaşlarımızı okula destek vermeye çağırıyorum KKTC Temsilciliği ve Kültür Ataşeliği olarak her zaman yanlarındayız ve her zaman yardım etmek ve destekte bulunmak için hazırız. Bu vesile ile tüm okul aile birliği mensuplarının ve eğitim gönüllülerinin yeni yılını kutluyorum” dedi.

ÇİFTÇİOĞLU AİLESİNDEN 500 STERLİN
Ali Rıza Değirmencioğlu Türk Okulu’nda okuyan inşaat şirketi sahibi Emine ve Ramadan Çiftçioğlu çifti, yine aynı okulu bitiren kızları Huriye Çiftçioğlu adına okula 500 sterlin bağış yaptı.
Etkinliğe KKTC Londra Temsilcisi Büyükelçi Zehra Başaran’ın y anı sıra Konsolos Ülkü Alemdar, Eğitim ve Kültür Ataşesi Gülgün Özçelik, Eğitim Konsorsiyumu Başkanı Necmi Hasanoğlu, İngiltere Türk Dünyası Platformu Başkanı Atilla Abacıoğlu, İngiltere Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Jale Özer, İngiltere Türk Toplumu Eğitim ve Gelişim Derneği Başkanı Özlem Acı, Okul Aile Birliği mensupları ve eğitim gönüllüleri katıldı.

Hurriyet