Bugün 20 Temmuz 2017 Barış ve Özgürlük Bayramı’nın 43. Yıldönümü ve Şükran Günüdür.  Bilindiği gibi, Kıbrıs Türk halkının varoluşunda 20 Temmuz 1974 Barış Harekatı son derece önemli bir dönüm noktası olmuştur.

Kıbrıs adasını Yunanistan’a ilhak etmek amacıyla 15 Temmuz 1974 günü yapılan Rum-Yunan darbesi karşısında Türkiye Cumhuriyeti’nin uluslararası antlaşmalardan doğan haklarını kullanarak adanın bağımsızlığını ve insanların canlarını kurtarmak için gerçekleştirdiği 20 Temmuz 1974 Barış Harekatı ile Kıbrıslı Türkler özgürlüklerine kavuşmuştur.

1960 Cumhuriyeti’nin eşit kurucu ortağı Kıbrıs Türk halkı dışlanarak 1963 yılında başlayan saldırılar, baskı ve tehditlerle dar bir alan içerisine sıkıştırılarak çok zor ve karamsar koşullarda yaşam mücadelesi vermiştir.  1964’te adaya Birleşmiş Milletler Barış Gücü’nün gelmesi veya 1968’de başlayan toplumlar arası görüşmelere rağmen Kıbrıs Türk halkının insan haklarına aykırı baskı ve kısıtlamaları devam etmiştir.  Halkımız direnişini Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Anadolu Halkı’nın desteğiyle sürdürmüştür.

20 Temmuz Barış Harekatından bu yana geçen 43 yıl içerisinde Kıbrıs Türk halkı Türkiye’nin desteği ve işbirliği ile içinde bulunduğu izolasyonlar ve ambargolara rağmen çalışarak her alanda gelişmeler kaydetmiştir.  Kıbrıslı Türkler Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Anadolu Halkı’nın her zaman sonsuz desteğini ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki sarsılmaz güçlü bağların önemini çok iyi bilmiştir.

Nerdeyse 50 yıldan bu yana Ada’da iki toplumlu, iki kesimli, iki halkın siyasi eşitliğine dayalı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin etkin ve fiili garantisi altında kalıcı bir çözüm bulunması için sürdürülen görüşmelerde Kıbrıs Türk tarafı gayretle, istekle ve sabırla devam etmiştir.  Son olarak 28 Haziran-7 Temmuz 2017 tarihleri arasında Crans Montana’da yapılan Kıbrıs Konferansı sonuç vermeden koparak başarısızlıkla tamamlanmıştır. 

Şimdi önemli olan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Kıbrıs Türk halkı olarak Türkiye Cumhuriyeti ve Anadolu Halkı ile birlikte bundan sonra atılacak adımların bizi şimdi bulunduğumuz noktadan daha iyi bir yere götüreceğine olan inancımızdır. 

Tarihi bağlarımız da bulunan garantör ülke Birleşik Krallık’tan ise beklentimiz Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Kıbrıs Türk halkının izolasyonlar ve ambargolardan kurtulma çağrılarına yardım eli uzatmasıdır. 

Bu vesile ile 20 Temmuz 1974 Barış Harekatını  gerçekleştiren Kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerini ve o tarihe kadar tüm gücüyle yokolmasın diye direnen Mücahit Halkımızı saygıyla selamlar, Türkiye Cumhuriyeti Devletine, Anadolu Halkına ve Kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerimize şükranlarımızı sunarım.  Derin bağlılık ve vefa duyguları içinde Barış Harekatında savaşan Gazilerimizi saygıyla selamlar, özgürlüğümüz uğruna canlarını feda eden şehitlerimizi rahmetle anarım.

Hepimizin Barış ve Özgürlük Bayramımız kutlu olsun!