TC Londra Büyükelçisi Sayın Abdurrahman Bilgiç ve eşleri Sayın Esra Bilgiç,
Başkonsolos Sayın Çınar Ergin ve eşleri Sayın Deniz Ergin,
My Lords, Ladies, Right Honourable MPs,
Mayors, Councillors-Belediye Meclis Üyeleri,
İngiltere Kıbrıs Türk Toplumunun değerli Temsilcileri,
Kıbrıs Türk halkı ve KKTC ile birlikte yürüyen herkes,
All those that support Turkish Cypriots and TRNC,
Kardeşlerim, vatandaşlarım, değerli konuklar,

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 34. Kuruluş yıldönümünü kutlamak için hoşgeldiniz, bizleri onurlandırdınız, şeref verdiniz. Cumhuriyetimizin kuruluşunu her yıl olduğu gibi bu yıl da büyük bir gurur, heyecan ve sevinçle kutlamaktayız. Benim için burada bulunmak ve Cumhuriyet bayramımızı sizlerle birlikte kutlamak ayrı bir gurur ve mutluluktur.

Kıbrıs Türk halkı yıllarca vermiş olduğu özgürlük ve varoluş mücadelesinin sonucunda 15 Kasım 1983 tarihinde kendi devletini ilan etmiştir. Kıbrıs Türk halkı egemen, bağımsız, özgür ve demokratik yaşantısının başlangıcı olan bu güne gelene kadar çok zor aşamalardan geçmiştir. Cumhuriyetimiz, toplum liderlerimiz Dr. Fazıl Küçük ve Kurucu Cumhurbaşkanımız Sayın Rauf Denktaş ve arkadaşları öncülüğünde imkansızlıklar içindeki halkımızın yokolmaya ve azınlık durumuna itilmeye karşı direnişinin bir ürünüdür. 1963 yılında başlayan karanlık yıllarda Kıbrıs Türk toplumunun baskı ve tehditlere, insani, maddi ve manevi kayıplara uğradığı, umutların azaldığı, hayatta kalmak için mücadele verildiği ve göç edildiği bir dönemdir. 1974’te anavatan Türkiye’nin garantörlük hakkını kullanarak gerçekleştirdiği müdahale ile Kıbrıs adasına ve insanlarına barış ve huzur ortamı sağlanmış ve daha sonra Kıbrıs Türk halkı kendi sınırları içerisinde kendi egemen devletini kurmuştur.

Adaya 1964 yılında Birleşmiş Milletler Barış Gücü askeri gelmiş ve Kıbrıs sorununa adil ve kalıcı bir çözüm bulmaya yönelik görüşmeler 1968 yılında başlamıştır. 1968 yılından bu yana nerdeyse 50 yıldır süren görüşmelerde Kıbrıs Türk tarafı önüne çıkan çözüm fırsatlarına her zaman iyi niyet ve sabırla yaklaşarak üstüne düşeni yapmıştır. Son olarak Mayıs 2016 tarihinde başlayan yoğun görüşme sürecinde iki bölgeli, iki toplumlu ve siyasi eşitliğe dayalı federal bir Kıbrıs’ta Türkiye’nin etkin ve fiili garantisi zemininde kalıcı, barışçıl ve adaletli bir çözüme ulaşma çabalarını sürdürmüştür. Temmuz 2017 tarihinde görüşme çabalarımız ancak bir sonuç almadan bitmiştir. Bugün benim inancım odur ki, Kuzey Kıbrıs’ın Türk halkı şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da varolarak ilerlemeye, gelişmeye, tüm engel ve kısıtlamaları aşarak yükselmeye devam edecektir.

Cumhuriyetimizin 34. yıldönümünü onurla ve gururla kutladığımız bu günde, uluslararası kamuoyu tarafından Kıbrıslı Türklere her alanda uygulanan engeller ve kısıtlamalara karşın anavatan Türkiye’nin her zaman sağladığı destek ile Kıbrıs Türk halkı geleceğe doğru emin adımlarla ilerlemektedir. Bizlere düşen asli görev, Kıbrıs Türk halkının bugün sahip olduğu egemen devleti, özgürce yaşadığı toprakları ve uğruna can verilen mücadeleyi ve ödenen bedelleri unutmadan, acılarla, zorluklarla ve fedakarlıklarla elde edilen bu mirası bilerek geleceğe doğru adım atmaktır. KKTC’nin başta ekonomik alanda olmak üzere her alanda kalkınmasını hedefleyen işbirliği ve çalışmalarda Birleşik Krallıktaki insanlarımızın güçlü bağları ve birlik ve beraberliği sayesinde Kıbrıslı Türklerin ve KKTC’nin yanında duranlarla birlikte geleceğimiz güvence altında olacaktır.

Bu anlamlı gün vesilesiyle, Kıbrıs Türk halkının aydınlık günlere ulaşmasında büyük görevler üstlenen toplum liderleri Dr. Fazıl Küçük ve Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve mücadele arkadaşlarını ve bu uğurda can veren şehitlerimizi rahmetle anar; hayatta kalanlara minnet ve şükranlarımızı; ve halkımızın bağımsızlık, özgürlük, demokrasi ve insanca yaşama çabalarında her alanda sağladığı destek ve güvencelerle her zaman yanımızda bulunan Türkiye Cumhuriyeti ve halkına teşekkürlerimizi sunarım.

Sözlerime son verirken herkesin Cumhuriyet bayramını bir kez daha kutlar selam, sevgi ve saygılarımla teşekkür ederim.